تبلیغات
----- باشگاه هوانوردی آسمان مینودشت ---- پاراگلایدر - پاراموتور ---- - آخرین مصوبه دولت جهت پرنده های فوق سبک
 
----- باشگاه هوانوردی آسمان مینودشت ---- پاراگلایدر - پاراموتور ----
آموزش و اطلاع رسانی پرواز با پاراگلایدر - پاراموتور و برگزاری جشنواره ها و مسابقات کشوری و بین المللی در مینودشت استان گلستان
درباره وبلاگ


آموزش و اطلاع رسانی پرواز در مینودشت و انجام فستیوال و جشنواره ها و مسابقات بین المللی و سراسری پاراگلایدر در مینودشت
مرجعی کامل از اخبار - اطلاعات و مقالات روز پاراگلایدر و پاراموتور

مدیر وبلاگ : محمد قره جانلو

با سلام خدمت تمامی علاقه مندان به پرواز با وسایل پرنده فوق سبک.

پس از مدتها کشمکش میان نهادها و ارگانهای مختلف هیئت وزیران طی مصوبه ای در پایان مرداد ماه سال جاری کلیه فعالیتهای ورزشی و حرفه ای پروازی را در کشور منوط به دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری دانست که مرجع صالح از دیدگاه قانونی در کشور است و فعالان این رشته می بایست طبق این آئین نامه فعالیت نمایند.

متن کامل این مصوبه از سایت دولت به آدرس زیر گرفته شده است:

http://www.sokhangoo.net/index.php?ption=com_content&task=view&id=3863&Itemid=51

آیین نامه مدیریت و ساماندهی وسایل پرنده فوق سبك غیر نظامی

بسمه تعالی

با صلوات بر محمد وآل محمد

تصویب نامه هیئت وزیران

هیات وزیران در جلسه مورخ 24/5/86 بنا به پیشنهاد شماره 6098/11 مورخ 30/3/1385 وزارت راه و ترابری و به استناد تبصره (2) ماده (5) اصلاحی قانون هواپیمایی كشوری ـ مصوب 1367-آیین نامه مدیریت و ساماندهی وسایل پرنده فوق سبك غیر نظامی را به شرح زیر تصویب نمود : 

جهت دیدن متن کامل مصوبات روی ادامه مطلب کلیک بفرمائید.

 

آیین نامه مدیریت و ساماندهی وسایل پرنده فوق سبك غیر نظامی

ماده 1 : اصطلاحات زیر در این آیین نامه در معانی مشروح مربوط به كار می روند : 

الف – سازمان : سازمان هواپیمایی كشوری 

ب – وسیله پرنده – كلیه وسایل پرنده فوق سبك غیر نظامی كه حداكثر وزن هنگام برخاستن آنها از ششصد (600) كیلوگرم تجاوز نكند از قبیل : وسایل پرونده موتور دار یا بدون موتور ،‌كی نفره یا دو نفره و یا بدون سرنشین مانند هواپیما و هلی كوپتر فوق سبك ، جایرو وپتر فوق سبك ، كایت موتوردار ،‌پاراموتور ، كایت ،‌پاراگلایدر ، پاراموتور ، چتر و هواپیمای مدل و نظایر آن كه بر طبق این آیین نامه مورد استفاده قرار می گیرند. 

ج- خلبان : افرادی كه دارای گواهینامه پرواز با وسایل پرنده از سازمان می باشند . 

د – مربی پرواز : افرادی كه دارای گواهینامه مربیگری وسایل پرنده می باشند . 

هـ : گواهینامه ثبت : دفتر مخصوصی كه در سازمان نگاهداری می شود و سایل پرنده در آن به ثبت می رسند . 

و – گواهینامه ثبت : سندی كه مشخصات وسیله پرندهدر آن ثبت و توسط سازمان صادر می گردد

ز – گواهینامه پرواز : سندی كه نشانگر صلاجحیت شخص جهت انجام پرواز با وسیله پرنده می باشد و توسط سازمان صادر می شود .

ح – معاینه فنی : معاینه و آزمایش فنی ـ  عملیاتی وسیله پرنده اعم از تشخیص اصالت ،‌سلامت فنی تجهیزات ،ایمنی و زیست محیطی آن

ط – گواهینامه معاینه فنی : سندی كه نشان می دهد وسیله پرنده دارای شرایط لازم جهت انجام پرواز می باشد .

ی – موسسات كارشناسی : موسسسات غیر دولتی هستند كه دارای مجوز فعالیت از سازمان جهت معاینه فنی وسیله پرنده و صدور گواهینامه معاینه فنی می باشند

ك – موسسه آموزش مجاز : موسسه غیر دولتی كه از سازمان مجوز لازم را جهت آموزش علمی و عملی پرواز با وسایل پرنده دریافت می دارد . 

ل  - گواهی نامه انجام كار : سندی كه نشانگر صلاحیت شخص جهت انجام معاینه فنی در موسسات كارشناسی مجاز بوده و از سوی سازمان صادر می گردد . 

م – موسسه تفریحی – ورزشی و گردشگری : موسسه‌ای غیر دولتی كه از سازمان مجوز لازم جهت ایجاد فضا و تاسیسات و تجهیزات را دریافت داشته و سایر موسسات و اشخاص می توانند خدمات آموزشی ـ تفریحی و ورزشی ، گردشگری ،‌نگهداری و تعمیر ،‌طراحی و ساخت را در این قبیل مكان ها ارایه نمایند . 

ماده 2- هر وسیله پرنده كه در فضای هوایی جمهوری اسلامی ایران پرواز می نماید باید در دفتر به ثبت برسد و علامت ثبت و تابعیت ایرانی دریافت دارد .

ماده 3- پرواز با وسیله پرنده كه به ثبت نرسیده ممنوع است مگر آنكه در موارد ضروری قبل از پرواز از سازمان گواهینامه ثبت موقت دریافت كرده باشد

ماده 4- تشخیص ثبت انواع وسیله پرنده موضوع این آیین نامه با سازمان است

ماده 5- وسیله پرنده ممكن است شخصاً یا از طریق نماینده قانونی خود به سازمان مراجعه و وسیله پرنده را به ثبت برساند و گواهینامه ثبت اصلاح گردد. 

ماده 8- مالك وسیله پرنده باید حداكثر ده روز پس از زمان تغییر محل اقامت یا مركز فعالیت ف نشانی و كد پستی خود را به طور كتبی به سازمان اعلام نماید . مسئولیت‌های قانونی مربوط به اطلاع ندادن تغییر محل اقامت یا مركز فعالیت به عهده مالك خواهد بود . 

ماده 9- در صورتی كه وسیله پرنده از سوی مراجع صالح توقیف ،‌ضبط و یامصادره شود باید مراتب ظرف مدت پانزده (15) روز از سوی مراجع صالح و یا منتقل الیه به سازمان اعلام شود . 

ماده 10- چنانچه مالك وسیله پرنده اشخاص حقوقی باشند مدیر مربوطه مكلف است ظرف چهل و هشت (48) ساعت پس از تاریخ درج آگهی انحلال در روزنامه مراتب را به طور كتبی به اطلاع سازمان برساند .

ماده 11- در صورت فوت یا محجور شدن مالك وسیله پرنده بر حسب مورد یكی از وراث یا نماینده وراث یا قیم قانونی مكلف است ظرف مدت ده روز از تاریخ فوت یا حجر موضوع را به اطلاع سازمان برساند

ماده 12- هرگاه گواهینامهثبت وسیله پرنده مفقود یا از بین برود مالك یا نماینده قانونی وی باید مراتب را ظرف مدت چهل و هشت ساعت به سازمان اعلام كند و اقدام به دریافت گواهینامه ثبت المثنی نماید

ماده13- سازندگان و فروشندگان وسیله پرنده موظف هستند به منظور عرضه و انتقال و انجام آزمایش وسیله پرنده از سازمان گواهینامه ثبت موقت دریافت دارند . 

ماده 14- چنانچه مالك قصد تغییر رنگ یا تعویض بدنه و موتور وسیله پرنده راداشته باشد باید قبلاً مجوز لازم را از سازمان دریافت نماید . 

ماده 15- در صورتی كه وسیله پرنده مفقود شود یا به سرقت رود و یا به هر علت دیگر مورد تصرف غیر قانونی قرار گیرد مالك یا نماینده قانونی وی باید بلافاصله مراتب را به سازمان اعلام نماید

ماده 16- هر كس بخواهد با هر نوع وسیله پرنده پرواز نماید باید گواهینامه پرواز معتبر و متناسب با فعالیت را از سازمان دریافت نماید

ماده 17- صدور و تمدید انواع گواهینامه های پرواز و شرایط مربوط به آن و همچنین ضوابط چگونگی انجام دوره‌های آموزشی و انجام آزمون‌ها براساس مقررات هوانوردی و دستورالعملی خواهد بود كه به تصویب سازمان می رسد . 

ماده 18- صدور گواهینامه پرواز بر مبنای ارایه گواهی صادره از موسسات آموزشی مجاز مبنی بر گذراندن دوره آموزشی علمی و مهارت علمی انجام می پذیرد . 

ماده 19- سازمان برای صدور گواهینامه پرواز می تواند در صورت نیاز از متقاضی آزمایش مجدد به عمل آورد .

ماده 20- مسئولیت فراگیری آموزش علمی و مهارت علمی پرواز و آزمایش نهایی به عهده موسسه آموزشی مجاز خواهد بود

ماده 21- دارنده گواهینامه پرواز موظف است یك ماه پیش از اعتبار گواهینامه ، مدارك لازم را جهت تمدید یا تعویض گواهینامه به سازمان تسلیم نماید . 

ماده 22- سازمان می تواند گواهینامه پرواز غیر معتبر را با ارایه رسید به دارنده آن اخذ نماید دارنده گواهینامه پرواز پس از اراه مدارك لازم می تواند نسبت به تمدید یا تعویض گواهینامه پرواز اقدام نماید

ماده 23- در صورت كه گواهینامه پرواز مفقود شود و یا از بین برود ، دارنده آن می تواند تقاضای صدور المثنی نماید سازمان با دریافت مدارك لازم نسبت به صدور گواهینامه پرواز المثنی اقدام می نماید .

ماده 24 ـ دارندگان گواهینامه‌های پرواز معتبر خارجی می‌توانند تا شش (6) ماه پس از ورود به ایران با آن گواهینامه پرواز نمایند و در صورت تمایل به ادامه پرواز در ایران باید متقاضی پیش از سپری شدن مدت مذكور با مراجعه به سازمان، گواهینامه پرواز خود را به گواهینامه پرواز ایرانی تبدیل نماید. 

ماده 25ـ هرگاه دارنده گواهینامه پرواز یكی از شرایط جسمانی و سلامت را از دست بدهد، حق انجام پرواز را ندارد و باید موضوع را به اطلاع سازمان برساند، در صورت مؤثر بودن از دست دادن شرایط، گواهینامه پرواز توسط سازمان اخذ و ابطال می‌گردد. 

ماده 26 ـ پرواز با وسیله پرنده كه گواهینامه معاینه فنی معتبر نداشته باشد، ممنوع است. 

ماده 27 ـ دارندگان وسیله پرنده مكلف هستند وسیله پرنده خود را در مؤسسات كارشناسی مجاز حاضر نمایند و پس از احراز شرایط لازم، گواهینامه معاینه فنی دریافت دارند. 

ماده 28 ـ دارنده وسیله پرنده موظف است در صورت بروز نقص فنی در زمان اعتبار گواهینامه معاینه فنی برای رفع نقص اقدام نماید. 

ماده 29ـ مؤسسه كارشناسی مجاز پس از بازدید و آزمایش فنی ـ عملیاتی وسیله پرنده و احراز شرایط لازم نسبت به صدور گواهینامه معاینه فنی با درج اعتبار گواهی نامه‌ كه بر اساس دستورالعمل مصوب سازمان تعیین خواهد شد، اقدام می‌نماید. 

ماده 30 ـ ضوابط تأسیس، تشخیص صلاحیت، اختیارات و نحوه صدور پروانه مؤسسات كارشناسی مجاز بر اساس دستورالعملی است كه به تصویب سازمان می‌رسد. 

ماده 31ـ معاینه فنی در مؤسسات كارشناسی مجاز باید به وسیله كارشناسان دارای گواهینامه انجام كار از سازمان صورت پذیرد. 

ماده 32ـ دارنده وسیله پرنده‌ای كه مطابق نظر مؤسسات كارشناسی مجاز دارای عیب و نقص تشخیص داده شده، فقط می‌تواند وسیله پرنده را تا تاریخی كه در برگ اجازه‌نامه صادره توسط مؤسسه مشخص شده به تعمیرگاه یا توقفگاه منتقل سازد و هرگونه استفاده دیگر از وسیله پرنده ممنوع می‌باشد. 

ماده 33 ـ مؤسسات كارشناسی مجاز مكلف هستند یك نسخه از گواهینامه معاینه فنی یا اجازه نامه را به سازمان ارسال نمایند. چنانچه وسیله پرنده بدون اصالت تشخیص داده شود، ضمن عدم صدور گواهینامه معاینه فنی، موضوع را به اطلاع سازمان خواهند رساند. 

ماده 34 ـ در مواردی كه پرواز وسیله پرنده طبق نظر سازمان به علت معایب و نواقص فنی خطرناك تشخیص داده شود، ضمن توقیف گواهینامه معاینه فنی را دریافت خواهد كرد. 

ماده 35 ـ دارندگان وسیله پرنده صرفاً باید وسیله پرنده‌ای را كه لوازم و تجهیزات مندرج در اسناد كارخانه ساخت آن و یا مقررات عملیات پرواز سازمان را دارد می‌باشد، به پرواز درآورند، در غیر این صورت مسئول سوانح و حوادث احتمالی خواهند بود. 

ماده 36ـ اشخاص حقیقی مالك وسیله پرنده می‌توانند به منظور انجام پرواز تفریحی شخصی با رعایت مقررات این آیین‌نامه از وسیله پرنده بهره‌برداری نمایند. 

ماده 37ـ مؤسسات آموزشی و یا تفریحی ـ ورزشی و گردشگری می‌توانند به منظور انجام پروازهای آموزشی و یا تفریحی ـ ورزشی و گردشگری با رعایت مقررات این آیین‌نامه و دستورالعملهای اجرایی آن از وسیله پرنده بهره‌برداری نمایند. 

ماده 38 ـ مؤسسات خدمات خاص هوایی می‌توانند به منظور انجام خدماتی از قبیل سمپاشی، اطفاء حریق، گشت و دیده‌بانی، نمایش، تبلیغات، فیلمبرداری، تحقیقات و نظایر آن با رعایت مقررات این آیین‌نامه وسیله پرنده را مورد بهره‌برداری قرار دهند. 

ماده 39 ـ اجازه پروازهای داخلی یا بین‌المللی با وسیله پرنده در مسیرهای هوایی باید از طریق مؤسسات تفریحی، ورزشی هوایی، فرودگاههای كشور و یا باندهای پروازی كه دارای مجوز از سازمان هستند و بر اساس دستورالعمل‌های مصوب سازمان و با رعایت مقررات هوانوردی صادر شود. 

ماده 40 ـ شركتهای طراحی و ساخت و مونتاژ وسایل پرنده پس از دریافت پروانه از وزارت صنایع و معادن و سازمان می‌توانند نسبت به طراحی و ساخت و مونتاژ این نوع وسایل با رعایت مقررات و دستورالعملهای مصوب اقدام نمایند. 

ماده 41 ـ كارگاههای نگهداری و تعمیر وسایل پرنده پس از دریافت پروانه از سازمان می‌توانند نسبت به نگهداری و تعمیر این نوع وسایل با رعایت مقررات و دستورالعمل‌های مصوب اقدام نمایند. 

ماده 42 ـ ضوابط ایجاد، وظایف، مسئولیت‌ها و نحوه صدور پروانه برای مؤسسات آموزشی و یا تفریحی ـ ورزشی و گردشگری، مؤسسات خدمات خاص هوایی، كارگاههای نگهداری و تعمیر، مجتمع‌های تفریحی ـ ورزشی هوایی بر اساس دستورالعملی است كه به تصویب سازمان می‌رسد. 

تبصره: صدور مجوز تأسیس مؤسسه و انجام فعالیت منوط به موافقت شورای تأمین استان محل فعالیت مؤسسه می‌باشد. شورای امنیت كشور دستورالعمل مربوط را تدوین و به شورای تأمین استانها اعلام می‌نماید. 

ماده 43 ـ ضوابط تأسیس، وظایف، مسؤولیتها و نحوه صدور پروانه برای مؤسسات طراحی، ساخت و مونتاژ بر اساس دستورالعملی است كه به تصویب «وزارت صنایع و معادن و سازمان می‌رسد». 

ماده 44 ـ اشخاص حقیقی مالك وسیله پرنده‌ باید در مجتمع‌های تفریحی ـ ورزشی مجاز پرواز نمایند. 

ماده 45 ـ اشخاص حقیقی و حقوقی مكلفند تمامی ضوابط و مقررات بهره‌برداری از وسایل پرنده، مصوب سازمان را در چارچوب قانون هواپیمایی كشوری و این آیین‌نامه را به اجرا درآورند. در غیر این صورت با متخلف مطابق با ماده (16) قانون هواپیمایی كشوری ـ مصوب 1328 ـ رفتار خواهد شد. 

ماده 46ـ تمامی مؤسسات آموزشی و یا تفریحی ـ ورزشی هوایی، گردشگری، مؤسسات خدمات خاص هوایی، مجتمع‌های تفریحی ـ ورزشی هوایی و فرودگاههای دارای پروانه مجاز با تأمین امكانات ایمنی و پیش‌بینی‌های لازم برای موارد اضطراری طبق ضوابط تعیین شده سازمان، باید با همكاری سایر نهادهای مربوط در مورد تجسس و نجات وسایل پرنده سانحه یا حادثه دیده اقدام نمایند. 

ماده 47 ـ تمامی دارندگان وسایل پرنده باید وسیله پرنده را حسب نوع بهره‌برداری از آن، بیمه شخص ثالث و یا بیمه مسئولیت نمایند. 

ماده 48 ـ اسناد و مدارك مربوط به وسیله پرندة از قبیل ثبت، معاینه فنی، بیمه‌نامه و همانند آن باید به گونه‌ای در دسترس باشد كه در هر زمان ممكن بتواند به رؤیت بازرسان سازمان برسد.

ماده 49 ـ مسئولیت نگهداری و تعمیر وسیله پرنده به عهده دارنده آناست و خلبان پس از اطمینان از بی‌عیب و نقص بودن وسیله پرنده می‌تواند با آن پرواز نماید. 

ماده 50 ـ مسئولیت رعایت و اجرای ضوابط و دستورالعملهای بهره‌برداری از وسیله پرنده و انجام پروازهای و جدیت در تأمین و برقراری ایمنی پرواز و پیشگیری از سوانح به عهده خلبان می‌باشد. 

ماده 51 ـ نشست و برخاست وسیله پرونده در محلهای غیرمجاز مانند جاده‌ها ممنوع است مگر در مواقع اضطراری كه باید چگونگی وقوع آن بلافاصله به وسیله خلبان به سازمان اطلاع داده شود. 

ماده 52 ـ انجام پرواز با وسیله پرنده صرفاً در مناطق پروازی از قبل تعیین شده و با رعایت محدودیتهای تعیین شده مجاز است. 

ماده 53 ـ انجام پرواز برای افراد بیمار یا كسانی كه به نوعی ممنوعیت پرواز دارند (مانند زنان باردار)، ممنوع بوده و مسئولیت آن برعهده خلبان می‌باشد. دستورالعمل اجرایی این ماده پس از تصویب سازمان به اجرا درخواهد آمد. 

ماده 54 ـ پرواز در هنگام مصرف داروهای خواب‌آور برای خلبانان و مربیان پرواز و هنرجویان ممنوع می‌باشد. 

ماده 55 ـ انجام هرگونه نمایش هوایی، مسابقه، آكروباسی عملیات پرش چترباز، كشیدن پارچه تبلیغاتی، پرتاب هرگونه شیئی و ارایه سایر خدمات هوایی پس از كسب مجوز از سازمان مجاز خواهد بود. 

ماده 56ـ مسئولیت پروازی هنرجویان، خلبانان و معلم خلبانان كه تحت نظارت مؤسسات آموزشی پرواز می‌نمایند به عهده آن مؤسسه خواهد بود و همچنین مسئولیت پروازی افرادی كه از خدمات مؤسسات تفریحی ـ ورزشی و گردشگری استفاده می‌نمایند، به عهده آن مؤسسه خواهد بود.

ماده 57 ـ سازمان می‌تواند هزینه‌های صدور هرگونه پروانه و یا مجوز را مطابق تعرفه‌هایی كه به تصویب شورای عالی هواپیمایی می‌رسد، دریافت نماید. 

ماده 58 ـ طراحی و ساخت و مونتاژ و نگهداری و تعمیر وسایل پرنده تحت نظر افرادی انجام خواهد گرفت كه دارای گواهینامه انجام كار از سازمان می‌باشند.

ماده 59 ـ كارگاههای نگهداری و تعمیر موظفند انجام تعمیرات و تعویض قطعات وسیله پرنده را در دفترچه هواپیما ثبت نمایند.

ماده 60 ـ كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی كه اقدام به فعالیتهای موضوع این آیین‌نامه می‌نمایند موظفند حسب مورد مجوزهای لازم را مطابق مواد این آیین‌نامه و دستورالعملهای مربوط از سازمان اخذ نمایند، در غیر این صورت نیروی انتظامی با معرفی سازمان از فعالیت آنان ممانعت به عمل آورده و متخلفان را به محاكم دادگستری معرفی می‌نماید.

ماده 61 ـ دارنده وسیله پرونده كه دچار سانحه منجر به جرح یا فوت می‌گردد، موظف است بلافاصله وسیله پرنده را در  محل سانحه با حفظ اصول ایمنی متوقف ساخته و با نصب علایم ایمنی تا انجام تشریفات رسیدگی به سانحه از تغییر وضع وسیله پرنده یا صحنه سانحه خودداری نموده و بلافاصله اقدام به انتقال مجروحان به مراكز درمانی نماید. 

ماده 62 ـ سازمان پس از اطلاع از وقوع سانحه بلافاصله اقدام به اعزام كارشناسان به محل وقوع می‌نماید تا پس از رسیدگی نظریه كارشناسی خود را اعلام دارند. 

ماده 63 ـ در نقاطی كه اعزام كارشناسان به آنجام مقدور نباشد، اعلام نظریه مستدل حداقل سه نفر از كارشناسان دارای گواهینامه معتبر كافی می‌باشد. 

ماده 64 ـ مراكز تعمیراتی وسایل پرنده موظف هستند ظرف بیست و چهار (24) ساعت پس از دیدن وسیله پرنده‌ای كه آثار سانحه در آن وجود دارد، مراتب را با ذكر مشخصات وسیله پرنده به سازمان اطلاع دهند. 

ماده 65 ـ دستورالعمل اجرایی آن آیین‌نامه حداكثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه توسط سازمان تهیه و به مرحله اجرا درخواهد آمد.

این مصوبه در تاریخ 31/5/1386 با شماره 87161/ت35369هـ از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است. 

پرویز داودی 

معاون اول رئیس جمهور 

نوع مطلب : اخبار پرواز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 11 مهر 1397 01:53 ق.ظ

Wow all kinds of valuable facts!
price cialis per pill cialis mit grapefruitsaft discount cialis cialis generic tadalafil buy cialis qualitat click now cialis from canada callus brand cialis generic rezeptfrei cialis apotheke cialis arginine interactio
دوشنبه 9 مهر 1397 01:22 ق.ظ

Helpful advice. Appreciate it!
we recommend cialis info cialis professional from usa tesco price cialis cialis authentique suisse cialis pills price each rx cialis para comprar cialis daily new zealand cialis tadalafil cialis patentablauf in deutschland acheter cialis meilleur pri
چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:35 ق.ظ

Terrific knowledge. Thank you.
how much does a cialis cost cialis preise schweiz free cialis only now cialis 20 mg estudios de cialis genricos cialis authentique suisse generic cialis levitra cialis australia org cialis et insomni cialis prezzo di mercato
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:01 ق.ظ

Awesome material. Many thanks.
canadian prescriptions online serc 24 mg trusted pharmacy canada canadian pharmacy uk delivery canadian online pharmacies legitimate canadian medications, liraglutide drugstore online reviews canadian online pharmacy canadian medications online buy vistagra usa canada drugs online
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:21 ب.ظ

You made the point.
sildenafil buy online buy prescription viagra buy viagra online next day delivery uk where to buy viagra uk where to buy viagra on line buy viagra 25mg buy discount viagra online viagra where to buy buy viagra onlines cheap viagra uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:07 ق.ظ

You actually revealed this wonderfully.
we choice cialis uk cialis generico in farmacia cialis 100 mg 30 tablet cialis generico online cialis kaufen bankberweisung generic cialis cialis 20mg preis cf generic cialis at walmart acheter cialis kamagra we recommend cialis info
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:57 ق.ظ

You said it nicely..
viagra buy viagra pharmacy online viagra viagra prices uk where to buy viagra without prescription sildenafil generic price best place to buy viagra online can i buy viagra at walmart sildenafil buy online uk buy viagra for women viagra cheap no prescription buy viagra online ireland
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:36 ب.ظ

Very well voiced indeed. !
how to purchase cialis on line cialis 50 mg soft tab cialis super acti tadalafil 5mg where do you buy cialis generic cialis in vietnam wow cialis 20 wow cialis tadalafil 100mg achat cialis en europe cialis 20 mg cut in half
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 02:22 ب.ظ
Generally I do not learn post on blogs, but I
would like to say that this write-up very pressured me to check out and
do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice
article.
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 03:59 ق.ظ

Terrific postings, Thanks a lot.
buy viagra over the counter sildenafil generic uk where to buy real viagra online order online viagra buy viagra online at buying real viagra online prices for viagra viagra buy no prescription best place to buy online viagra buy viagra in pharmacy
شنبه 18 فروردین 1397 01:52 ب.ظ

Thank you. I enjoy it.
cialis sans ordonnance cialis generique 5 mg overnight cialis tadalafil enter site 20 mg cialis cost generic low dose cialis cialis rckenschmerzen canada discount drugs cialis enter site very cheap cialis cialis tablets australia click now buy cialis brand
شنبه 4 فروردین 1397 02:47 ب.ظ

Kudos! Good information!
buy original cialis cialis sans ordonnance cialis name brand cheap cialis e hiv cialis vs viagra cialis 20 mg best price cialis 5 mg schweiz cialis 20 mg cost trusted tabled cialis softabs wow cialis tadalafil 100mg
دوشنبه 23 بهمن 1396 12:44 ب.ظ
Hi there everyone, it's my first pay a quick visit at this
site, and article is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these
types of articles or reviews.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:23 ق.ظ
Wow! Finally I got a web site from where I know how to genuinely take useful information concerning my study and knowledge.
چهارشنبه 8 شهریور 1396 09:09 ق.ظ
If you are going for finest contents like me, simply pay a
visit this web site everyday as it offers quality contents,
thanks
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:39 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your blog.
You have some really good articles and I think I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to
write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Kudos!
سه شنبه 6 تیر 1396 10:02 ب.ظ
I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs
to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:53 ق.ظ
That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Brief but very precise info… Appreciate your sharing this one.
A must read article!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:09 ق.ظ
What's up to all, since I am actually keen of reading this blog's post to be updated daily.
It consists of nice material.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :