----- باشگاه هوانوردی آسمان مینودشت ---- پاراگلایدر - پاراموتور ----
آموزش و اطلاع رسانی پرواز با پاراگلایدر - پاراموتور و برگزاری جشنواره ها و مسابقات کشوری و بین المللی در مینودشت استان گلستان
درباره وبلاگ


آموزش و اطلاع رسانی پرواز در مینودشت و انجام فستیوال و جشنواره ها و مسابقات بین المللی و سراسری پاراگلایدر در مینودشت
مرجعی کامل از اخبار - اطلاعات و مقالات روز پاراگلایدر و پاراموتور

مدیر وبلاگ : محمد قره جانلو
شنبه 10 شهریور 1386 :: نویسنده : محمود مختاری

مقدمه

·         با پیشرفت زمان و تكنولوژی ، امكانات جدیدی پا به عرصه وجود گذاشته و مورد استفاده قرار میگیرند كه پیشتر از آن سابقه بهرهگیری از این امكانات نبوده است. همچنین بیش از یك دهه است كه به رشته ورزشی پاراگلایدر ، در كشور ما توجه شده است.

·          با توجه به این كه تاریخچه ارائه شده از این وسیله پروازی ، از اعتبار لازم برخوردار نبوده و كشورهای مختلف به شیوههای گوناگون خود را پیشقدم این رشته معرفی می‌نمایند ، بنابراین حقیر از ارائه تاریخچه در این كتاب صرف نظر نمودهام.  

·         در كتاب حاضر و نیز سلسله كتاب های آموزش های پاراگلایدر و پاراموتور كه شامل چهار كتاب میباشد (1- آموزش مقدماتی خلبانی پاراگلایدر 2- آموزش متوسطه خلبانی پاراگلایدر  3- آموزش مقدماتی خلبانی پاراموتور 4- آموزش متوسطه خلبانی پاراموتور ) موارد به صورت بند به بند ارائه میگردند تا از نظر آموزش ، سهولت درك بیشتری داشته باشند و این موضوع از مقدمه كتاب تا پایان رعایت شده است.

·         در ابتدای هر فصل هدفهای رفتاری مورد نظر جهت خلبانان آموزشی پاراگلایدر ارائه شده تا یادگیرنده نسبت به نكات اصلی توجه بیشتری نماید.

·         در انتهای هر فصل به عنوان نمونه ، سوالاتی تحت عنوان خود آزمایی ارائه شده تا خلبانان آموزشی پس از كلاس و مطالعه ، سطح آموخته‌های خود را سنجش نموده و نسبت به رفع نواقص آموزشی خود اقدام نمایند. مسلم است كه معلمان نه تنها در ارائه شكل سوال مختار بوده و نباید خود را به این سوالات محدود كنند، بلكه لازم است تمام نكات آموزشی را در سوالات خود لحاظ نموده و نكات جزئی را نیز فراموش نفرمایند. این رویه از ویژگی آزمون دروس پروازی است.

·         خودآزمایی‌های آخر هر فصل شامل سه بخش سوالات تشریحی ،  سوالات گزینه ای و سوالات تحقیقی می‌باشد. در خصوص سوالات تحقیقی باید خاطر نشان نماییم كه منظور از درج این سوالات ، به تفكر واداشتن ، نظر سنجی ( جهت بهره برداری در روزهای آتی آموزش ) و افزایش توانایی های فكری خلبان آموزشی می‌باشد. بدیهی است كه پاسخ به این سوالات به عهده معلم خلبان نبوده و در نتایج‌ آزمون ها نیز بكارگیری نخواهند شد. مبرهن است كه پاسخگویی یادگیرنده به این بخش از سوالات ، در شناسایی افراد مستعد این رشته موثر می‌باشد.

·         ضروری است معلمان محترم در چند مرحله از خلبانان آموزشی امتحان كتبی به عمل آورند و برای رفع شك و تردید در خصوص برخی از خلبانان آموزشی ، علاوه بر آزمون كتبی ، مبادرت به آزمون شفاهی نیز بنمایند.

·         با توجه به اهمیت حیاتی صحت آموزشهای پروازی ، لازم است معلمان محترم در اجرای آزمون ،  از كل مطالب هر فصل ، طرح سوال نموده و از طرح سوالات انتخابی و یا تصادفی پرهیز نمایند. همچنین خلبانان آموزشی را كه در آزمون اصلی و سپس در آزمون تجدیدی نمره كمتر از 100 كسب نموده اند بدون هیچگونه اغماضی تجدید دوره نمایند.

·         به لحاظ اهمیت موضوع ، در برخی موارد قانون و مقررات مخصوص اساتید در این كتاب قرارگرفته تا از یك سو خلبانان آموزشی ، افعال معلم خلبان را سلیقه شخصی تلقی ننموده و از سوی دیگر با این مقررات آشنایی یافته و برای ایمنی خود ، رعایت نكات مذكور را از معلم خلبان خویش مطالبه نمایند.

·         برخی از مطالب این كتاب جهت اطلاع و مطالعه ارائه شده‌اند ، نشانه‌های این موضوع ، عدم ذكر اهداف آموزشی و طرح نمونه سوال این دسته از مطالب می‌باشد.

·         با توجه به این كه زبان انگلیسی به عنوان زبان هوانوردی در تمام دنیا شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد ، به ناچار در این كتاب نیز شما با اسامی ، كلمات و عبارات انگلیسی روبرو خواهید شد ؛ هر چند كه ما تلاش نموده‌ایم معادل فارسی آن جایگزین شده باشد ؛ لیكن در مواردی نیز كلمات مورد نظر ، معادل فارسی ندارند و یا بكارگیری اصطلاحات تخصصی الزامی می‌باشد ، ناگزیر كلمات انگلیسی را با علامات فارسی جمع بسته‌ایم. همچنین شما در بخش زبان تخصصی مرحله آموزش متوسطه ، با واژگان انگلیسی بسیاری آشنا خواهید شد.

·         حداكثر تلاش به عمل آمده تا سری كتابهای آموزش پاراگلایدر و پاراموتور بخصوص در مراحل مقدماتی مصور بوده و به جای اطاله كلام ، از تصاویر بهره بیشتری برده باشیم. طبعاً تهیه برخی از تصاویر با مشكلات بسیار روبرو بوده است چرا كه آموزش پاراگلایدر و پاراموتور سابقه كتاب مصور در كشور را نداشته و احراز شرایط جهت آموزشی بودن یك تصویر ، حقیر را ملزم به صرف دقت ، حوصله ، رجوع به منابع خارجی ، هماهنگی و صرف وقت  بسیار نموده است.

·         مطالب سری كتابهای آموزشی ما در خصوص پاراگلایدر و پاراموتور ،  بدون نظارت و توضیحات مفصل معلم خلبان ، فاقد ارزش لازم بوده و مواردی چون پرورش روحی و روانی و یا كنترل تغذیه خلبانان آموزشی از جمله اموری است كه با نظارت معلم خلبان محترم قابل اجرا می‌باشد و در بین نوشتههای این كتاب جایی نخواهند داشت.

·         با توجه به این كه پاراگلایدر یك وسیله پروازی بوده و از خصوصیات ویژه بال پیروی مینماید بدین جهت از تصاویر هواپیمایی نیز جهت توجیه بهتر خلبانان آموزشی استفاده نموده‌ایم.

·          برخی از موضوعات آموزشی از یك سو لازم التعلیم بوده و از سوی دیگر دارای وسعت دامنه زیادی هستند ؛ پس به ناچار بیان مطالب مذكور بین مراحل مقدماتی و متوسطه آموزشی و یا حتی بین آموزشهای پاراگلایدر و پاراموتور تقسیم  شده‌اند ؛ لیكن این تقسیم بندی در سطوح علمی متفاوت بوده و یكدیگر را تكمیل میكنند. در مرحله مقدماتی با مبانی و اصول مورد نظر و در مرحله متوسطه ، تفصیل و توسعه این موضوعات را مطالعه خواهید نمود ؛ به طور مثال: برخی از مطالب موضوعات پروازهای ویژه ، هواشناسی و مانورهای پروازی در مرحله مقدماتی ، و ادامه آن در مرحله متوسطه و حتی با همین موضوع ، به صورت عنوانهایی واحد ، لیكن در سطوح متفاوت ، ارائه گردیده است.

·       این كتاب اولین كتاب از چهار كتاب آموزش پاراگلایدر و پاراموتور می باشد. بدیهی است در صورت استقبال مشتاقان این رشته ورزشی ، نسبت به انتشار سه كتاب بعدی نیز اقدام خواهد شد.

·         این كتاب بخشی از سلسله كتاب های تخصصی این رشته می‌باشد. بنابراین علاقمندان نباید انتظار داشته باشند تمام مطالب را در این كتاب بیابند . همینطور خلبانان آموزشی در كتاب های مراحل متوسطه نباید انتظار تكرار دائمی مطالب مرحـله مقدماتی را داشته باشند ؛ زیرا كتـاب‌های مراحل مقدماتی پیش نیاز مراحل متوسطه هستند. با این توضیح ، توصیه میكنیم با اتمام مطالعه این كتاب و طی دوره مقدماتی ، گمان باطل: "من یاد گ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍رفتم "‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌! را به ذهن خویش راه نداده و در یادگیری و حفظ آموزش ها و مدارك آموزشی ، تا مرحله متوسطه پاراگلایدر و نیز در مرحله آموزش پاراموتور دقت و تلاش نمایید.

·         بر تمامی مولفان ، محققان ، كارشناسان و . . . . تكلیف است كه در آثار خود ، زحمات اساتید و پیشكسوتان را یادآوری نموده و از ایشان تقدیر بهعمل آورند. بدین منظور بر خویشتن لازم میدانم كه از زحمات اساتید بخش‌های تئوری پرواز : خلبان فرح آور ، خلبان گنجوی نیا ، دكتر جلالی، دكتر مرادی ، مهندس اسدی ، مهندس غزنوی ، مهندس زاكاریان ، مهندس صدرایی و معلمان و پیشكسوتان پرواز پاراگلایدر آقایان: مرحوم فاضل میرزایی ، اردیخانی ، رفیعی ، معطری ، انصاری ، بدرفر ، امیری ، سعیدی ، عطاران ، خرسندی ، سلیم آبادی ، پارسا ، فرخ زاد ، قسیمی ، مغفرتی ، فراهانی ، دهقان پور، دوستی ، مسعودی ، . . .  و همچنین ناظران تالیف مهندس محمد كریم شایق و مهندس محسن اسدی كه با صبوری مكتوب حاضر را مورد نقد و بررسی قرارداده ، بنده را تشویق نموده و در جهت اصلاح و بهبود این كتاب مرا یاری نمودهاند قدردانی نمایم. امیدوارم همیشه مشمول دعای خیر و راهنمایی اساتید ،  معلمان ، پیشكسوتان ، مشوقان و یاوران بزرگوار خویش باشم. 

·         در انتها به نقصان مطالب ارائه شده كه ناشی از اصل نقصان دانش بشری است اعتراف و اقرار صریح نموده و خاضعانه دست نیاز به سوی اساتید این فن و رشتههای هوایی ، پروازی و همچنین خلبانان آموزشی محترم آورده و اعتقاد دارم حتی خلبانان آموزشی نیز ممكن است در طی دوره آموزش خود اشكالاتی را درك نمایند كه از دیدگان معلمان و صاحبنظران هم پنهان مانده است. از اینرو تقاضا دارم با مكاتبه یا تماس تلفنی و حضوری خود و یا به آدرس اینترنتی mahmoodmokhtari2000@yahoo.com ، این حقیر را در ادای رسالت بر عهده گذاشته شده ، یاری فرموده و همچنین از دعای خیر خویش محروم نسازید.

                                                    انشا الله

محمود مختاری- تهران

 

نوع مطلب : کتاب پاراگلایدر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 27 بهمن 1387 05:03 ق.ظ
چگونگی تهیه کتاب را توضیح دهید.ازبندر عباس چطور می توان کتاب را تهیه کنم
یکشنبه 27 آبان 1386 01:11 ق.ظ
سوال آقای كریمی سوال بنده نیزهست . من ساكن زنجان هستم .
چهارشنبه 14 شهریور 1386 10:09 ق.ظ
سلام..با اینكه از این مباحثی كه شما اینجا مطرح كردین هیچی متوجه نمیشم ولی باید بگم جالبه...من خیلی تو وبلاگ و سایت پرسه زدم(وبلاگ علمی فكر بد نكنین)ولی مبلاگ به این پرباری ندیدم..همتون موفق باشین مخصوصا آقای قره جانلو...البته ایشون یه اشكالی كه دارن اینه كه خیلی سحرخیزن...من نگران سلامتیشونم...جدای از شوخی اینكه هیچ وقت سرد نشین...همیشه هستن آدامهایی كه از رو حسادت یا هر چیزه دیگه سمپاشی میكنن...شما نا امید نشین...تا بعد در پناه حق
سه شنبه 13 شهریور 1386 12:09 ب.ظ
سلام من ساکن کرج هستم
دوشنبه 12 شهریور 1386 05:09 ق.ظ
با سلام
اگر در مینودشت زندگی میكنید به جناب آقای محمد قره جانلو مراجعه فرمایید و اگر در شهر دیگری سكنی دارید بفرمایید.
دوشنبه 12 شهریور 1386 12:09 ب.ظ
سلام لطفا نحوه خرید كتابها و قیمت آنها را اعلام فرمایید


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic